Gruzja – wrzesień 2015

We wrześniu wracamy do Gruzji. Fotografowaliśmy już ją w wiosennej szacie, teraz przyjdzie czas na plenery jesienne. Ośnieżone szczyty kontrastujące z czerwonymi, pomarańczowymi i żółtymi plamami wybarwiających się lasów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie istnieją. Aby je zobaczyć, wielu fotografów z tzw. Zachodu jesienią tłumnie szturmuje północnoamerykańskie Góry Skaliste. My wybieramy Kaukaz – równie piękny i o kilometr wyższy. Zmodyfikowaliśmy program w stosunku do poprzedniego wyjazdu. Dzięki temu spędzimy w najwyższych partiach Kaukazu dwukrotnie więcej czasu niż rok temu!

01_Tbilisi_twierdza

Program fotowyprawy:

12.09

Przelot Warszawa–Tbilisi.

13.09

Przejazd do hotelu, śniadanie i odpoczynek. W południe przejazd do centrum i fotograficzny spacer po mieście, gdzie nowoczesna architektura przeplata się ze średniowiecznymi zabytkami. Nocleg w Tbilisi.

02_Kutaisi_klasztor Gelati

14.09

Wschód słońca nad Mcchetą, gdzie będziemy fotografować piękną cerkiew i położoną poniżej dolinę. Przejeżdżając przez Kutaisi nad morze zatrzymamy się przy słynnej świątynia Gelati. Na koniec dnia czeka nas wieczorna sesja w bajkowo oświetlonym Batumi, a później kolacja i nocleg.

03_rzeka-w-Adżarii15.09

Poranek rozpoczniemy sesją na kamienistej plaży Morza Czarnego. Po śniadaniu wybierzemy się do ogromnego ogrodu botanicznego, gdzie kilka kroków przeniesie nas z azjatyckiej dżungli do eukaliptusowych lasów Australii i dalej. Po południu ruszamy przez Swanetię do Mestii, a po drodze będą nam towarzyszyły widoki na kaukaskie trzytysięczniki. Końcowy punkt dnia to przejazd do doliny Dolra na punkt widokowy na monumentalny szczyt Uszby. Nocleg i kolacja w Mestii.

04_Batumi_ogród-botaniczny16.09

Wschód słońca ponad Mestią to okazja do niepowtarzalnych zdjęć otaczających miasto gór: poprzednio mieliśmy tam piękne, snujące się mgły, jak będzie w tym roku – zobaczymy. Po sesji wracamy na śniadanie, a później samochodami terenowymi jedziemy do Uszguli – fantastycznej wioski pełnej kamiennych wież, położonej wysoko w górach. Nocleg i kolacja w Uszguli.

17.09

Wschód słońca w Uszguli, kiedy pierwsze promienie zaczerwienią zbocza potężnej Szchary, najwyższego szczytu Gruzji, to niezapomniane przeżycie. Po sesji wrócimy na śniadanie, a po nim zagłębimy się w labirynt uliczek i kamiennych zaułków, wyglądających tak samo jak pół tysiąca lat temu. Zachód słońca będzie kolejną okazją do fotografowania tutejszego niepowtarzalnego krajobrazu. Nocleg i kolacja w Uszguli.

18.09

Wschód słońca nad Kaukazem można fotografować w nieskończoność. W Uszguli są dziesiątki punktów widokowych i druga sesja będzie wyglądać zupełnie inaczej niż pierwsza. Po śniadaniu zrobimy sobie spacer po nieodkrytych dotąd zakamarkach tej słynnej wioski (Uszguli składa się z czterech oddzielnych przysiółków), a następnie wrócimy do Mestii. Drugi nocleg w miasteczku to okazja albo do ponownego odwiedzenia doliny Dolra o zachodzie (jeśli za pierwszym razem światło i pogoda nie były najciekawsze), albo do fotografowania kamiennych wież Mestii w ostatnich promieniach dnia.

05_Mestia_podświetlone-wieże

19.09

Po śniadaniu jedziemy do Gori, zatrzymując się po drodze w miejscach widokowych. Nocleg i kolacja w Gori.

20.09

Rano ruszamy do Upliscyche – starożytnego kamiennego miasta, jednego z najstarszych w Gruzji, którego wykute w kamieniu domy były zasiedlone od V wieku p.n.e. aż do średniowiecza. Następny punkt dnia to przejazd Gruzińską Drogą Wojenną, z postojami w efektownej twierdzy Ananuri oraz przy punktach widokowych na kaukaskie wąwozy. Nocleg i kolacja w Stepancmindzie.

06_Uszguli21.09

Wschód słońca oglądamy przy słynnym kościele Cminda Sameba w górach, a po porannej sesji wracamy na śniadanie. Popołudnie i następny poranek to eksploracja malowniczych dolin i górskich strumieni w okolicach Stepancmindy. Nocleg w Stepancmindzie.

07_Kazbek_kościół-Cminda-Sameba22.09

Po porannej sesja w okolicach Stepancmindy wracamy do Tbilisi, gdzie jemy kolację i spędzamy ostatnią noc w Gruzji.

23.09

Przelot Tbilisi-Warszawa.

Organizatorzy wyprawy:

  • Klub Podróży Horyzonty– organizacja logistyczna fotowyprawy, m.in. pod względem transportowym i noclegowo-gastronomicznym. Klikając na powyższy link można poznać cenę i warunki fotowyprawy.
  • Wyżej podpisany – pomysł i opracowanie trasy, dokładny rekonesans przedwyjazdowy połączony z wyszukiwaniem najlepszych miejsc plenerowych i prowadzenie wyprawy na miejscu.08_Kaukaz_Góry-Swaneckie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.