Kategorie
Aktualności

Fotowyprawa Andaluzja – październik 2016

Zachód słońca

Jedziemy do Andaluzji – niezwykłej krainy mocnego wina, gorącej krwi i wspaniałych pejzaży. Będziemy fotografować ostatnie promienie słońca muskające mury Alhambry, oślepiająco białe pueblos blancos przyklejone do skalnych zboczy, niekończące się gaje oliwne, spowite mgłą lub błyszczące w ciepłym świetle skały Torcal de Antequera i wiele innych atrakcji. W Andaluzji uroda miast i miasteczek idzie w parze z pięknem krajobrazu, a przyjazny klimat sprawia, że chce się tu zostać na dłużej – szczególnie jesienią, kiedy nie doskwierają już letnie upały. Po drodze na południe Hiszpanii będziemy przejeżdżać przez Kastylię i nie odmówimy sobie przyjemności zobaczenia ikony tutejszego krajobrazu: słynnych wiatraków Don Kichota.

Program fotowyprawy poniżej oraz na stronie Klubu Podróży Horyzonty.

Ronda 02

Pueblos blancos

Jedną z wizytówek Andaluzji są słynne „białe miasta”, dramatycznie rozłożone na wysokich wzgórzach albo między skałami. Każde ma swoją specjalność: Ronda słynie z mostu przerzuconego nad głębokim kanionem, Montefrio ze wspaniałych punktów widokowych, a Setenil de las Bodegas z uliczek dosłownie wtopionych w skały. Nieśpieszne spacery to najlepszy sposób na poznanie pueblos blancos – czasu na fotografowanie będziemy mieli pod dostatkiem.

Pamiątka po kalifach

O Alhambrze słyszał każdy. Potężny kompleks pałacowo-zamkowy przez wieki był siedzibą mauretańskich władców, a jego mury do dziś dominują nad starą Granadą. Alhambra wspaniale prezentuje się zarówno od zewnątrz, jak i od środka, dlatego najpierw będziemy ją fotografować z daleka, a później zagłębimy się w świat reprezentacyjnych sal, zacisznych dziedzińców i pachnących ogrodów. Zajrzymy też do Albaicin, czyli mauretańskiej starówki z brukowanymi uliczkami stromo wznoszącymi się na przeciwległe zbocze.

Śladem Don Kichota

Rycerz Posępnego Oblicza nie wygrał z wiatrakami, ale my mamy dużą szansę. Wystarczy, że pojawimy się przy nich o świcie i zmroku, czyli w porze najlepszego światła, a nic nie odbierze nam pięknych kadrów. Najbardziej znane skupiska kastylijskich wiatraków stoją na wzgórzach nad Consuegrą i Campo de Criptana. Oba znajdują się w programie naszej fotowyprawy.

Consuegra

PROGRAM

1 dzień – Wiatraki nad Consuegrą

Przelot z Warszawy do Madrytu. Przejazd do Consuegry na plener z wiatrakami i zamkiem. Zarówno wiatraki, jak i zamek stoją na wysokim wzgórzu, z którego rozciągają się wspaniałe widoki.

Consuegra 02

2 dzień – Z Kastylii do Andaluzji

Po śniadaniu czeka nas przejazd do Cordoby i fotografowanie słynnej Mezquity, czyli meczetu przebudowanego na katedrę. W tej jedynej w swoim rodzaju świątyni płynnie przenikają się pierwiastki dwóch wielkich religii. Najbardziej fotogeniczny jest las arkadowych kolumn, będących pozostałością po czasach muzułmańskich. Zagłębimy się też w uliczki starego miasta, a o zachodzie słońca będziemy fotografować rzymski most na rzece Gwadalkiwir.

Cordoba most

3 dzień – Most nad przepaścią

O świcie kolejna sesja przy rzymskim moście. Po śniadaniu przejedziemy do Rondy, pierwszego „białego miasta” na naszej trasie, znanego z mostu łączącego dwie dzielnice. Przez cały dzień będziemy je eksplorować fotograficznie, włączając w to zachód słońca, kiedy rozstawimy się w najbardziej znanym miejscu widokowym.

Ronda 01

4 dzień – Pueblos blancos

Ciąg dalszy fotografowania „białych miast”. Przed południem czeka nas kolejny spacer po Rondzie, połączony z wyszukiwaniem najciekawszych kadrów. Następnie przejedziemy do Setenil de las Bodegas. To miasteczko znane jest z domów wbudowanych w skały i skał przewieszających się bezpośrednio nad ulicami. Wrażenia niesamowite! Wieczorem powrót do Rondy.

Setenil de las Bodegas

5 dzień – Skalne miasto

Po śniadaniu przejedziemy do Torcal de Antequera – najbardziej znanego skalnego miasta w Andaluzji. Droga jezdna prowadzi na szczyt góry, do kompleksu turystycznego, skąd ścieżki wyprowadzają między skały (na miejscu jest też kawiarnia). Po nasyceniu oczu widokami (i kart pamięci zdjęciami) przejedziemy do Montefrio, samotnego pueblo blanco w andaluzyjskim interiorze. To piękne miasteczko będziemy o zachodzie słońca fotografować z okolicznego punktu widokowego.

Montefrio

6 dzień – Kto nie widział Granady…

… ten nie widział niczego – tak głosi stare hiszpańskie przysłowie. Po śniadaniu przejedziemy do jednego z najpiękniejszych miast Półwyspu Iberyjskiego. Szczególnie urokliwa jest stara dzielnica Albaicin, tym bardziej że z niektórych miejsc rozciągają się widoki na wspaniałą Alhambrę. Kulminacyjnym punktem pleneru będzie sesja o zachodzie słońca w najlepszym miejscu widokowym.

Alhambra

7 dzień – Alhambra i wiatraki

Dzisiejsze przedpołudnie spędzimy na nieśpiesznym fotografowaniu słynnej Alhambry od środka. Następnie czeka nas długi przejazd do Campo de Criptana. To kolejna kastylijska miejscowość znana z malowniczych wiatraków, które będziemy fotografować o zachodzie słońca, przy najlepszym świetle.

Krajobraz Andaluzji

8 dzień – Powrót do Polski

Po śniadaniu przejazd na lotnisko do Madrytu i powrót do Warszawy.

Antequera 02

 

2 odpowiedzi na “Fotowyprawa Andaluzja – październik 2016”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.