Kategorie
Aktualności

O zdjęciach i podróżach

Dzień dobry!

Zaczynam pisać. Temat – jak w tytule: będę zamieszczał notki o podróżowaniu i fotografowaniu.

              Znajdziecie tu opisy moich ulubionych plenerów zdjęciowych i fotograficzne relacje z bieżących wyjazdów.  W najbliższym czasie pojawi się dużo wpisów o fotowyprawie do Etiopii, którą przygotowuję wspólnie z Fundacją Marka Kamińskiego, miesięcznikiem Digital Foto Video i – przede wszystkim – Ewą i Piotrem. Szczegółowe informacje o fotowyprawie są tutaj.

                Podróżuję od dobrych kilku dekad, z czego ostatnich 15 lat – zawodowo. Piszę przewodniki turystyczne (praktyczne, górskie, samochodowe, rodzinne i inne), hasła do encyklopedii geograficznych, artykuły do gazet oraz portali internetowych, itd. Zawsze mam ze sobą aparat. W czasach „analogowych” mój fotograficzny świat był prosty: ładowałem rolkę filmu pozytywowego, robiłem zdjęcia, oddawałem do labu, a potem odbierałem, ucieszony, że tak ładnie wyszły (zazwyczaj). Przejście na „cyfrę” było trudne. Obraz w niczym nie przypominał tego ze slajdów, ani tego, co widziałem przez wizjer. Osiągnięcie rezultatów porównywalnych z dawnymi zajęło mi mnóstwo czasu wypełnionego frustrującym ślęczeniem przed ekranem. Wiele nauczyłem się śledząc fotoszopowe porady Ewy (link wyżej) i techniczno-fotograficzne Piotra (też link wyżej), a wspólna organizacja fotowyprawy do Maroka (listopad 2011), którą miałem przyjemność poprowadzić, przyniosła mi prawdziwą górę radości i satysfakcji. Przyczyniła się do tego też sama ekipa – na takie wyprawy jeżdżą ludzie, którzy wiedzą, czego chcą i wspólna podróż była wspaniałą przygodą.

               Zapraszam do lektury. Wpisy będą pojawiać się mniej więcej raz w tygodniu, chyba że akurat będę gdzieś na wyjeździe.

               Na zdjęciu najwęższa część kanionu Dades w Atlasie Wysokim. Nasza fotowyprawa dotarła do podnóża tych wywijasów: wyżej autobus siłą rzeczy nie wjechał 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.