Kategorie
Aktualności

Fotowyprawa za (niejeden) las

t 0001

Fotowypraw nigdy za wiele, dlatego jedziemy na następną! Tym razem udamy się za las, przynajmniej jeśli wierzyć genezie nazwy tego miejsca. Po łacinie trans to „za”, a silvam – „lasem”. Takie miano nadali Transylwanii pierwsi węgierscy osadnicy, którzy widocznie musieli przedrzeć się przez niezłą puszczę zanim tu dotarli. My będziemy mieli łatwiej – autobus dowiezie nas do celu bardziej konwencjonalną w dzisiejszych czasach trasą. Terenem naszego działania początkowo będzie Maramuresz, region przy ukraińskiej granicy, uważany za najcenniejszy w Europie pod względem drewnianego budownictwa. Do dziś przetrwały tu niemal całe wsie z drewnianymi domami, a ich mieszkańcy kultywują dawne tradycje, co przejawia się choćby w barwnych strojach pań wychodzących w niedziele z kościołów (oczywiście drewnianych). Z Maramureszu pojedziemy do „właściwej” Transylwanii (według niektórych źródeł stanowi jej część). Będziemy fotografować piękną Sighisoarę, w której urodził się Drakula, wioski z kościołami-twierdzami, życie klasztorne, posępny zamek w Hunedoarze oraz mnóstwo innych wspaniałych scen.

Poniżej oficjalny program wyprawy (niektóre punkty być może będziemy jeszcze korygować):

17 maja

Wyjazd z Krakowa ok. 10.00, przejazd na południe w kierunku Słowacji i Węgier. Zanim dotrzemy do Rumunii, zatrzymamy się w Tokaju; zajrzymyTransylwania 02 do piwniczek pamiętających czasy kiedy tutejsze wino trafiało na królewskie stoły w Polsce i innych krajach Europy. Zwiedzimy wykute w wulkanicznych skałach podziemne korytarze; ich ściany pokryte są charakterystyczną pleśnią, dzięki której panuje tam unikalny mikroklimat sprzyjający dojrzewaniu wina. Dziesiątki beczek, tysiące butelek z winem, chłód piwnic i zapach wina będą inspiracją do zdjęć na początek pleneru fotograficznego. Wieczorem przyjazd na nocleg do Maramuresz.

18 maja

Tego dnia będziemy przemieszczać się i fotografować Transylwania 03w dolinie rzeki Izy, odwiedzimy m.in: Barsana i Ieud. Sporo tu drewnianych domów z ozdobnymi bramami, są piękne drewniane kościoły o strzelistych wieżach. O randzie i atrakcyjności drewnianej architektury niech świadczy fakt że wiele świątyń zostało wpisach na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego (UNESCO). Można też spotkać miejscową ludność ubraną w tradycyjne kolorowe stroje. Po południu wybierzemy się do Sapanty, gdzie znajduje się tzw. „wesoły cmentarz” jedno z bardziej oryginalnych miejsc w Rumunii.

19 maja

O świcie czeka nas poranny plener, a po śniadaniu dalszy etap odkrywania uroków Maramureszu. Następnie ruszymy na południe, mijając kolejne wioski i przejeżdżając pomiędzy Maramureszem a centralną Transylwanią zobaczymy jak zmieniają się krajobrazy i zabudowa miejscowości. Naszym celem będzie Sighisoara (UNESCO) i jej średniowieczne uliczki i zaułki, wieże, baszty oraz mury obronne.

20 maja

Poranek rozpoczniemy plenerem z widokiem Transylwania 04na Sighisoarę. Po śniadaniu przejedziemy na targ: to świetnie miejsce do fotografii i poznania tego „czym okolica żyje”. Nie zabraknie oczywiście największej perły regionu czyli Biertan (UNESCO) z górującym nad wioską warownym kościołem.

21 maja

Tego dnia będziemy dalej eksplorować i Transylwania 06fotografować okoliczne „saskie wioski” słynne ze swych warownych kościołów i malowniczej regularnej zabudowy jakby żywcem wyjętej z Bawarii. Na początek Viscri (UNESCO) otoczona łagodnymi wzgórzami, potem Homorod założony przez osadników z Flandrii w XII. Wiele tych solidnych domów i zagród jest opuszczonych; ich właściciele przykładnie gospodarowali przez setki lat, do czasu kiedy wielu z nich wypędzono po II wojnie światowej, a potem w latach 70-tych „sprzedano” za pożyczki z zachodu.

22 maja

Poranek spędzimy fotografując Transylwania 07budzący się do życia klasztor w Sambata de Sus. Potem wyruszamy w pasjonujący przejazd drogą Transfogaraską prowadzącą dziesiątkami serpentyn przez najwyższe góry Rumunii. Wybudowana w czasach dyktatury Ceausescu jako strategiczna droga wojenna, dziś jest niezwykłą atrakcją. Po południu przejazd do Hunedoara, gdzie w industrialnym otoczeniu położony jest chyba najpiękniejszy w Transylwanii zamek. I chociaż otoczenie nie jest już tak malownicze to motywów fotograficznych z pewnością nam nie zabraknie.

23 maja

Rano wyjazd w drogę powrotną. Po Transylwania 09drodze, jeżeli czas pozwoli, zatrzymamy się na odpoczynek w którymś ze spiskich miasteczek na Słowacji. Do Krakowa przyjazd planujemy późnym popołudniem.

 Na koniec spis organizatorów i osób/instytucji odpowiedzialnych za opracowanie i przebieg wyprawy:

• Ewa Prus i Piotr Dębek – dziennikarze Digital Foto Video, najlepszego fotograficznego miesięcznika w Polsce.

• Klub Podróży Horyzonty – organizacja logistyczna fotowyprawy, m.in. pod względem transportowym i noclegowo-gastronomicznym. Tu można przeczytać więcej o warunkach imprezy, zapisać się i wpłacić zaliczkę.

• Wyżej podpisany – częściowe opracowanie trasy i prowadzenie wyprawy na miejscu.

7 odpowiedzi na “Fotowyprawa za (niejeden) las”

Moźe w końcu tym razem doczekam się jakiegoś spotkania i pokazu kilku zdjęć. Ja zapewniam projektor jak by co …
No i poproszę specjalnie dla mnie zdjęcie zamku Vlada Draculi w Transylwani ma być klimatyczne jak to dla Brata 😉 I zamawiam sobie również zdjęcie Szosy Transfogaraskiej czyli iście alpejskiej autostrady w Karpatach zbudowanej na życzenie Nicolae Ceausescu po jego wypadzie w Alpy ach ta ludzka zazdrość …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.