Kategorie
Aktualności

Zamek nad Dunajem

Austria znowu się zamknęła, więc otwórzmy ją sobie chociaż zdjęciami. Zapraszam Cię dzisiaj na mały fotospacer po Wachau – pięknym odcinku doliny Dunaju, niecałe sto kilometrów na zachód od Wiednia. To region zamków, wina i pięknych widoków. Z jednej strony zamyka go urokliwe miasteczko Krems an der Donau (na liście UNESCO), z drugiej – słynny klasztor Melk. W samym Wachau za najbardziej malowniczą uchodzi miejscowość Durnstein, ja jednak chciałbym się skupić na niedalekim Spitz: pięknie położonej osadzie będącej kwintesencją regionu. Ma imponująco długą historię: najstarsze wymieniające ją dokumenty pochodzą z 830 r.

Od zarania dziejów mieszkańcy żyli z uprawy winorośli i produkcji wina. Tutejsze winnice to prawdziwy zabytek, przy okazji bardzo fotogeniczny. Przy odpowiednim oświetleniu można je pomylić z tarasami w Machu Picchu:

To właśnie z winnic, rozciągających się nad miejscowością, widać ją najlepiej, na przykład w towarzystwie pierwszych chmurek o brzasku:

Świetnym miejscem widokowym jest tzw. Czerwona Brama, wysoko nad zabudową. To ostatnia pozostałość po murach obronnych, a jej nazwa ponoć wywodzi się od krwawych walk ze Szwedami podczas wojny trzydziestoletniej:

Warto zwrócić uwagę, że mury otaczały nie tylko domy, ale też winnice – bez nich osada by nie przetrwała.

Najważniejszym elementem fortyfikacji był zamek Hinterhaus. Powstał prawdopodobnie na początku XIII w., a już trzysta lat później został uszkodzony i w efekcie opuszczony. Kolejne zniszczenia przyniosły wojny napoleońskie. Dzisiaj jest zabezpieczony jako ruina – akurat w takiej postaci, żeby świetnie wyglądać na zdjęciach.

Można go fotografować na trzy sposoby. Pierwszy – z oddali, najlepiej spośród winnic, z Dunajem w tle. Przykładem jest zdjęcie otwierające wpis. Drugi – z powietrza. Zamki są świetnym celem fotografii dronowej i ten nie stanowi wyjątku:

Trzeci sposób to wejście do środka i fotografowanie okolic z murami na pierwszym planie. Jest to o tyle łatwe, że ruiny są dostępne przez całą dobę – nikt się tu nie bawi w kasę biletową i fynf ojro wstępu. Dzięki temu można po prostu wejść do środka i robić swoje w porze najlepszego światła, np. przed świtem:

I tuż po nim:

Spitz i Hinterhaus odwiedziliśmy podczas październikowego fotoweekendu w Wachau. Ponownie mamy zamiar przyjechać tu za rok (tutaj więcej informacji), kiedy wirus – przynajmniej w obecnej postaci – pozostanie już tylko złym wspomnieniem…

Następny wpis z Wachau już wkrótce. Będą wielkie klasztory na wzgórzach, kolejne zamki i rejs po Dunaju. Zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.